Witamy na naszej stronie internetowej, poświęconej pomocy obywatelom Ukrainy i uchodźcom z alergiami, chorobami układu oddechowego, immunologicznymi i dermatologicznymi. Poznaj nasze zasoby i zacznij poprawiać jakość swojego życia.

POBIERZ

Zapoznaj się z naszymi zasobami, aby pomóc – wspólnie z lekarzem prowadzącym – w terapii Twojej choroby. Razem możemy poprawić jakość Twojego życia i przełamać bariery komunikacyjne, gdziekolwiek jesteś.

Zacznij teraz od sprawdzenia, jak reagujesz na leczenie i jak można złagodzić objawy Twojej choroby.

MASK-air

MASKair® to aplikacja, która może pomóc opanować objawy Twojej alergii i astmy.

MASK-air jest dostępny w języku ukraińskim i automatycznie tłumaczy zebrane przez Ciebie dane na język kraju w którym przebywasz.

Pobierz na

Najwyższa jakość

CRUSE Kontrola pokrzywki

CRUSE® to aplikacja, która może pomóc pacjentom z przewlekłą pokrzywką w radzeniu sobie z ich chorobą. CRUSE® jest dostępny w języku ukraińskim i automatycznie tłumaczy zebrane przez Ciebie dane na język kraju w którym przebywasz.

Pobierz na

WESPRZYJ NAS!

Obecnie wspierają nas

INFORMACJE O URAID

UCRAID — pomoc dla obywateli i uchodźców z Ukrainy w zakresie układu oddechowego, alergii, immunologii i dermatologii

Cyfrowa opieka skoncentrowana na pacjencie w celu wsparcia obywateli Ukrainy i uchodźców w terapii astmy, nieżytu nosa, pokrzywki (i POChP).

Osiem milionów Ukraińców uciekło przed wojną i przedostało się do Unii Europejskiej (UE). Co najmniej 15% z nich ma astmę i / lub alergiczny nieżyt nosa, a około 100 000 cierpi na ciężką postać choroby. Wielu z nich nie ma dostępu do skutecznego leczenia. Choroby alergiczne, w tym astma i alergiczny nieżyt nosa, stanowią najczęstsze przewlekłe schorzenia u dzieci i młodzieży. Wśród uchodźców jest znaczna liczba dzieci i młodzieży. Bariery kulturowe i językowe stanowią tutaj główną przeszkodę.

MASK-air® (Mobile Airways Sentinel networK), zatwierdzona aplikacja mHealth (klasa 2a urządzeń medycznych) do monitorowania nieżytu nosa i astmy, działa w 27 krajach i 19 językach (60 000 użytkowników). Aplikacja ta jest stosowana w badaniach przesiewowych i w codziennej opiece nad pacjentami we wszystkich krajach. Aplikacja otrzymała znak najwyższej jakości wg OECD, ułatwiając dostęp do optymalnej opieki i optymalizując terapię skoncentrowaną na pacjencie. MASK-air® zawiera codzienny kwestionariusz monitorujący sześć kluczowych objawów/zmiennych zgłaszanych przez pacjentów oraz listą leków do wyboru stosowanych w terapii nieżytu nosa i astmy w danym kraju. Dołączono dodatkowe kwestionariusze (EQ-ED-5L: EuroQOL umożliwiający ocenę jakości życia i CARAT: kwestionariusz oceniający kontrolę objawów alergicznego nieżytu nosa i astmy. Z aplikacji można korzystać do 75 roku życia. Ukraiński moduł MASK-air® (astma i alergiczny nieżyt nosa) jest już dostępny.

CRUSE (Chronic Urticaria Self Evaluation) został opracowany dla pokrzywki zgodnie z podejściem MASK-air. Dostępny jest również ukraiński moduł CRUSE® (pokrzywka).

Ukraiński pacjent wypełnia kwestionariusze opisujące objawy i codzienne zużycie leków objawowych na astmę, nieżyt nosa lub pokrzywkę w języku ukraińskim. Zgodnie z RODO pacjent udziela swojemu lekarzowi dostępu do aplikacji, skanując kod QR wyświetlany na komputerze lekarza (lub innego świadczeniodawcy). Umożliwi to lekarzowi zapoznanie się z zawartością aplikacji w jego własnym języku. Pokazanie lekarzowi danych pacjenta w przeglądarce internetowej lekarza zajmuje mniej niż minutę.

UCRAID został opracowany przez ARIA (Allergy Rhinitis and its Impact on Asthma) i UCARE. UCRAID powstał pod auspicjami Ministerstwa Zdrowia Ukrainy, a także naukowych towarzystw europejskich (EAACI, ERS, ESDR) i narodowych.

Oczekiwane korzyści

  • Wielkość populacji docelowej: szacuje się, że ponad 1 milion ukraińskich uchodźców cierpi na objawy astmy, nieżytu nosa i/lub pokrzywki, a ponad 100 000 cierpi na ciężką postać choroby.
  • MASK-air i CRUSE wzmocnią zaangażowanie pracowników służby zdrowia w sprawy uchodźców.
  • Konieczne jest nawiązanie kontaktu z samymi uchodźcami, aby zrozumieć bariery, jakie napotykają. MASK-air i CRUSE to prototypy opieki skoncentrowanej na pacjencie w przypadku chorób przewlekłych.
  • Wspólne podejmowanie decyzji przez pacjentów i lekarzy ukierunkuje zaangażowanie pacjenta w zarządzanie swoją chorobą.
  • Zmniejszenie liczby i nasilenia zaostrzeń i nieplanowanych wizyt w nagłych wypadkach lub hospitalizacji.
  • UCRAID zostanie również wkrótce wdrożony na Ukrainie.
  • Jest to kosztowo efektywny i innowacyjnego modelu m-zdrowia dla objawowych chorób niezakaźnych.
  • Wdrożenie UCRAID w przypadku innych chorób (np. POChP lub chorób sercowo-naczyniowych)
  • Rozpropagowanie programu UCRAID również dla innych uchodźców. Moduł MASK-air® jest dostępny w 20 językach, w tym w języku arabskim.

ZESPÓŁ UCRAID

Prof. Josep M. Anto
Ms Anna Bedbrook
Prof. Jean Bousquet
Dr. Wienczyslawa Czarlewski
Mr. Michiel van Eerd
Prof. Joao A. Fonseca
Prof. Judith Garcia-Aymerich
Prof. Bilun Gemicioglu
Dr. Antonio F. M. Giuliano
Prof. Tari Haahtela
Prof. Ludger Klimek
Prof. Marek Kulus
Prof. Maciej Kupczyk
Associate Prof. Yuliia Lysanets
Prof. Marcus Maurer
Prof. Markus Ollert
Prof. Filip Raciborski
Prof. Carlos Robalo Cordeiro
Prof. Nicolas Roche
Prof. Boleslaw Samolinski
Prof. Holger Schünemann
Prof. Bernardo Sousa-Pinto
Prof. Maria Teresa Ventura
Dr. Govert de Vries
Prof. Arzu Yorgancioglu
Prof. Torsten Zuberbier

KLUCZOWI CZŁONKOWIE ZESPOŁU UKRAIŃSKIEGO

Prof. Igor Kaidashev, Dr. of Med. Sci.
Associate Prof. Vladyslav Tsaryk, PhD
Prof. Andrii Kurchenko, Dr. of Med. Sci.
Prof. Roman Stepanenko, Dr. of Med. Sci.

KONTAKT

UCRAID to wspólny projekt ARIA i UCARE

Skontaktuj się z nami

Imię i nazwisko(Required)
This field is for validation purposes and should be left unchanged.